© World Guide ®

 

© World Guide ®
Интересно
Открий България
Вдъхновяващ свят
Дестинации
Връзки



Открий България / Български празници

Български празници
06.03.11 20:53
Вземи в gLOG
Празникът - това е лицето на народа. В българските празници се съчетават древни традиции и вярвания на хората, населяващи тази територия от Балканският полуостров. Според експерти етнографи в България има повече от 10000 церемонии, свързани с празниците.

Повечето празници са традиционно свързани с работната дейност на българите, със земеделие, животновъдство и производство на вино.

В българският празничен календар, заедно с древните ритуали отдавна влезли в манталитета на българите, има и празници, които се появиха наскоро. Тези модерни, международни празници, също намереха живота си в България.

Българите са православен народ, около 85% от населението изповядват православната вяра, затова толкова много празници са свързани с православното християнство. В страната живеят също така турци, роми, арменци и евреи, чиито празници са много интересни.

България е една древна държава, чиято история датира от мъглите на времето. Първото българско царство, разположено на територията на днешна България е основано през 681 г. от хан Аспарух в съюз със славяните на юг от Дунав.

Държавата два пъти попада под чуждо владичество - Византия и Османската Турция. От друга страна, българите, може би са единствената нация в света, дори и след седемте века на чуждото владичество е успяла да запази вярата си и езика, писмеността и традициите.

Всичко това, разбира се, е оставило своят отпечатък върху спецификата на българските празници, които са неразривно свързани с историята си.

 
Нова година  |  01 Януари
  Този ярък и весел празник се празнува в различните страни по различен начин, но навсякъде той е обичан и очакван. Още в началото на декември в големите градове, села, във всеки колектив и всяко семейство се чувства приближаването на това зимно тържество.

Богоявление  |  06 Януари
  Богоявление - един от най-почитаните празници в България. Смята се, че на този ден Господ Исус Христос бил кръстен във водите на река Йордан от Йоан Кръстител. Затова в този ден хората празнуват именните си дни с имената на Йордан, Йорданка, Богдан, Богданка.
 
Бабинден  |  08 Януари
  След Ивановден в България се празнува Бабинден. Това е древен празник, който е запазен и до наши дни от езическите времена. Той е посветен на акушерките, които в старото време, помогаха при раждането. Като цяло този празник се възприема като един вид женски отговор на определено мъжките празници като Богоявление и Ивановден.
 
Свети Валентин  |  14 Февруари
  Смята се, денят на "Свети Валентин" съществува вече в продължение на повече от 16 века, но празниците на любовта са известни, от още по-ранни времена - от времето на древните езически култури. Например римляните в средата на февруари, празнували фестивал на еротиката, наречена Луперкалия, в чест на богинята на любовта - Juno Februata.
 
Трифон Зарезан  |  14 Февруари
  Корените на празника произлизат от древните времена, когато българските земи били обитавани от племената на древните траки, повече от всички се е почитавал Дионис - бога на виното и лозята. Дошли през VII век, в североизточната част на Балканския полуостров, предците на съвременните българи приели тракийските традиции на винарството и лозарството. В езическите традиции на националното съзнание се е наложил впоследствие празника на виното.

Баба Марта  |  01 Март
  Българите са много пъстри при празнуването на идването на пролетта и всеки българин подарява на друг мартеници в знак на идването й.
 
Денят на Освобождението на България  |  03 Март
  Днес се отбелязва националният празник на България - Денят на Освобождението на България от Турско робство и възкресението на българската държава.
 
Сирни Заговезни  |  06 Март
  Прощена неделя, или, както в България го наричат, "Прошка" или "Сирни Заговезни" предшества началото на Великият пост преди Великден.
 
Международен ден на жената  |  08 Март
  Осми март - Международен ден на жените (International Women's Day) - Световен ден на жената е празник на който се празнуват постиженията на жените в политическата, икономическата и социалната сфера, отбелязва се миналото, настоящето и бъдещето на жените по света. Празникът се чества от Организацията на Обединените Нации, както и в някои страни - Русия, Армения, Азербайджан, Беларус, Украйна - този ден е национален празник.

Ден на хумора и шегата  |  01 Април
  Откъде идва този празник - Денят на глупаците, Ден на хумора и шегата (April Fools' Day или All Fool's Day) - от Франция, Англия, Мексико и Швеция - това е тайната, която, за съжаление, се покрива в мрака.
 
Цветница  |  17 Април
  Цветница или Връбница се празнува в неделя след Лазаровден. Смята се, че на този ден Господ Исус Христос дойде на магаре в Ерусалим, посрещнат с радост от хора с палмови клони в ръцете си.

Великден  |  24 Април
  Великден - един от най-големите и най-важните православни празници. На този ден Господ Бог Иисус Христос е възкръснал от мъртвите. Празникът е свързан по време с първото пълнолуние след пролетното слънцестоене, и така всяка година Великден се пада на различни дати.

Ден на труда  |  01 Май
  На 1-ви май 1886 година американските работници организирали стачка с изисквания за 8-часов работен ден. Стачката и придружаващата демонстрация завърши с ожесточени сблъсъци с полицията.

Гергьовден  |  06 Май
  Гергьовден, или Денят на Свети Георги - един от най-важните и най-красивите празници през пролетта. В народа той е свързан със селското стопанство (Джордж на гръцки означава "земеделец"), с животновъдството и по-общо с пролетта и обновяването на природата. В България Св. Георги се смята за един воин, защитник и покровител на овчарите и добитъка им.

Ден на Българската просвета, култура и славянската писменост | 24 Май
  Всяка година на 24 май във всички славянски страни тържествено прославяват създателите на славянската азбука Кирил и Методий - словенски учители. Както е известно, братята Св. Св. Кирил и Методий произхождат от благородно и благочестиво семейство и живеели в гръцкият град Солун.

Международен ден на детето  |  01 Юни
  Ако природата днес подари топъл слънчев ден, тогава става двойно по-хубаво - защото в първият ден от лятото в много страни се празнува Международният Ден на детето (International Children's Day). Този празник на много хора е познат като Международният ден за защита на децата.
 
Ден на Съединението  |  06 Септември
  Денят на Съединението на България празнува присъединяването на Източна Румелия към Княжество България през 1885 година.

Ден на Независимостта на България  |  22 Септември
  На този ден се отбелязва годишнината от обявяването на суверенитета на Българската държава. До онзи момент, Българското княжество формално се явяваше васал на Османската империя и във всички външнополитически актове молеше за одобряване от турският султан.

Ден на народните будители  |  01 Ноември
  Будителите в България е прието да се наричат активистите на националното и културното възраждане в началото и средата на 19-ти век, когато страната все още е била под турско робство. Те са били предимно обикновени учители и свещеници, но с тяхното ораторство, те успели да настроят хората и да дадът начален тласък за развитието на националното съзнание.
 
Никулден  |  06 Декември 
  Никулден (или Ден на Свети Николай Мирликийски Чудотворец) - празник на всички рибари и моряци (в последно време - и на банкерите).

Студентски празник  |  08 Декември
  Студентите в България чествта празника си на осми декември. Тази дата е свързана с историята на СУ "Св. Климент Охридски".

Бъдни вечер  |  24 Декември
  Бъдни вечер (или, както се нарича още - "Малка Коледа", "Крачун") - един от най-добрите семейни празници, изграден през времето в свода на българските национални празници. Това вид тържество в навечерието на празника: Бъдни вечер е изцяло посветен на подготовката за големият празник - Рождество Христово, Коледа.
 
Коледа  |  25 Декември
  Рождество Христово, също Коледа, Божик или Божич в България се празнува през първите часове след полунощ. От една къща към друга започват своят поход коледарите, които чакат всички. Това са млади, неоженени юноши и момчета на възраст от 12 до 20 години (а понякога и повече). Те са облечени в национални носии. Всички те са облечени празнично с накичени с китки калпаци, а в ръцете си носят "шарени тояги". Шарените тояги играят важна роля в обредните танци.
0.6632