© World Guide ®

 

© World Guide ®
Интересно
Открий България
Вдъхновяващ свят
Дестинации
Връзки



Открий България / Музеи

Музеи
19.03.11 22:00
Вземи в gLOG

Археологически музеи

Археологически музеи, България

Археологическото наследство е от първостепенно значение за опознаването на историята на цивилизациите. Ние сме древна археологическа страна и археологическото дело у нас има дългогодишна история. Тук ще откриете разнообразни археологически паметници от различни епохи. Археолозите са тези, които издирват и изследват руините, а музеите съхраняват и популяризират културното ни наследство. Много от тях не са просто обикновени сгради, а цели реставрирани архитектурни резервати, всеки със своята уникална история. Има останки от дворци, крепости, гробници, а в Пловдив можете да разгледате античен стадион и амфитеатър. В музеите са изложени някои от уникалните български златни и сребърни съкровища. А във Военноморския музей в град Варна се съхраняват уникални находки, открити при подводни археологически проучвания в Черно море.

Етнографски музеи

Етнографски музеи, България

Етнографските музеи популяризират българските етнографски богатства, разкриват духа на миналото ни, показват нашите народни обичаи и традиции, женските и мъжки носии през вековете, съдове от бита, земеделски сечива, оръдия, красиви златни и сребърни накити. Занаятчийските работилници на самобитните български майстори са запазени и до днес. Такива има на улицата на занаятите във Велико Търново, в етнографския комплекс на открито "Етъра" край Габрово. Експозициите показват богатата духовна и материална култура на българите, проследяват развитието на занаятите, търговията, народния фолклор на различните етнографски области. Посетителите са привлечени от автентичността и разнообразието на музейните експонати, от натурализма при възстановката на нравите и обичаите ни, от вътрешната и външна архитектура на музейните сбирки, от песенното и музикално богатство.

Природонаучни музеи

Природонаучни музеи, България

Природонаучните музеи в страната съхраняват и популяризират богатото разнообразие на живата и неживата природа в България. Те притежават ценни научни колекции и богати експозиции от биологичното ни разнообразие, минералологията, палеонтологията, пещерната фауна, геологията. Съхраняват се много редки и изчезнали видове, насекоми, безгръбначни, птици, бозайници, земноводни, влечуги, морски риби. Регионалните природонаучни музеи показват флората и фауната на различните географски региони, всеки от които се отличава със своя специфичност, геоисторическо развитие, климат. В България природонаучни музеи има в София /най-богатият на Балканския полуостров, чиито експозиции са събирани повече от 100 години/, Бургас, Кърджали, Панагюрище, отдели към историческите музеи в Асеновград, Карнобат, а в Чепеларе се намира единственият в Европа Музей по спелеология и български карст, където има уникална колекция от експонати, намерени от спелеолозите в нашите пещери.

Къщи-музеи

Къщи-музеи, България

Ако сте почитатели на античността, в България ще откриете редица археологически места, които ще ви пленят с уникалния вътрешен и външен архитектурен облик на къщите, тесни калдъръмени улички, причудливи мостчета, прекрасни природни пейзажи, дюкянчета, в които са възродени старите занаятчийски традиции, където наистина ще почуствате духа на миналото. Такива центрове на античността има пръснати по цялата територия на страната:градът-музей Копривщица, Старият Несебър, Старият Пловдив, старопрестолния град Велико Търново, Арбанаси, Боженци, Жеравна, Котел, Трявна, Шумен, Банско. Във всички тях важно място заемат къщите на велики българи, днес превърнати в действащи музеи. Там можете да се потопите в тяхната атмосфера, да видите начина им на живот, да докоснете вещите им, да послушате интересни истории, свързани с делата им. Интериорът на тези къщи е оформен с красиви дървени тавани, мозайки, гравирани стъкла, ковано желязо, с рисувани стени и тавани.

Галерии

Галерии, България

Артистични средища в България са изложбените зали, където си дават среща художници, критици и обикновени посетители, не само разглеждайки експозициите, но и потапяйки се в мистичния и необикновен свят на самобитните български творци. Галериите в страната съхраняват картините и произведенията на изкуството на българските автори. Произведенията на живописци, скулптори, графици са безграничен свят от емоции, преплетени през призмата на техните виждания. България има великите Владимир Димитров-Майстора, Златю Бояджиев, Дечко Узунов, Светлин Русев и още много прекрасни български творци, които са увековечили България през вековете в своите творби, сеятели и създатели на българската култура. В градове като Несебър, Созопол, Пловдив, Велико Търново можете да видите художниците да излагат своите картини направо на улицата пред широк кръг публика, да ви нарисуват портрет на момента или да ви предложат пейзаж от красив български край.

Военноморски музей

Военноморски музей, България

Военноморският музей в град Варна е открит през 1923 година. Той е и първият Морски музей в нашата страна. Музеят е една от най-старите културни институции в България. Военноморският музей поддържа две основни експозиции. Едната е посветена на историята на българския военноморски флот, а другата - на водния транспорт. Първата експозиция на музея е съдържала 495 експоната, разпределени в 6 раздела. Днес във фондовете на музея се съхраняват над 100 000 музейни експоната, разпределени в 15 сбирки. Фотонегативният фонд на музея притежава над 3000 филма. През 1959 г. ВММ - Варна става инициатор и организатор на първите в България подводни археологически изследвания в района на нос Калиакра. Гордост на музея е библиотеката му. Тя разполага с близо 10 000 книги и над 4 000 периодични издания. ВММ се утвърждава и като научноизследователски център по проблемите на военноморската и морска история.

Исторически музеи

Исторически музеи, България

Българската държава има древна история. Създадена е през 681 година. Променяла многократно територията си, днес страната ни се намира в центъра на Балканския полуостров, на оживен кръстопът на различни култури. Постепенно нараства интересът към опазването и научното изследване на историческото ни наследство. Така през 1856 година към читалището в Свищов е създадена първата музейна сбирка в България. По-късно отварят врати редица исторически, археологически и етнографски музеи, където се опазва славното ни и героично минало. Историческите музеи са важна част от забележителностите на всяко населено място. Те проследяват и съхраняват българското историческо минало на всеки край, разполагат с безценни находки от различните исторически епохи - предмети от бита, оръдия на труда, произведения на изкуството и занаятите.

0.0923