© World Guide ®

 

© World Guide ®
Интересно
Открий България
Вдъхновяващ свят
Дестинации
Връзки



Открий България / Манастири

Манастири
19.03.11 22:01
Вземи в gLOG

Рилски манастир

Рилски манастир, България

Рилският манастир "Св. Иван Рилски" е един от най-внушителните паметници на българската архитектура и изкуство. Също така той е най-старата духовна обител по нашите земи. Той е и най-големият книжовен център по българските земи от епохата на османското робство. Манастирът е основан през 10 век от българския отшелник Иван Рилски, по-късно канонизиран като светец. На сегашното си място манастирът е издигнат през 14 век, като отначало е построена само отбранителна кула. Поредният и най-важен етап на строителството на манастира е 1816-1870 година, когато със средства, събрани от целия народ и с упорития труд на много майстори-строители, резбари, зографи, ваятели и художници е построен най-големият български манастир, запазен в този си вид и днес. Той е обявен за международен културен паметник от ЮНЕСКО. Намира се в Рила планина, на 120 км югозападно от София, на 4 км от град Рила.

Бачковски манастир

Бачковски манастир, България

Бачковският манастир се нарежда на второ място по големина след Рилския, намира се на около 30 км от град Пловдив, в село Бачково. За него историците казват, че е основан през време на Византийското робство, през 1083 година. Негови основатели са двама братя грузинци - Григорий и Апасий Бакуриани. В своите феодални владения Григорий построява манастир, посветен на жената - майка, и го нарича Петрички. Манастирът има бурна история. Не веднъж е нападан и ограбван. Разцвет бележи през 13 век, особено при царуването на цар Иван Александър - втори ктитор на манастира. Важен период за манастира е края на 14 век. В архитектурно отношение манастирът представлява сключени в правоъгълник сгради, образуващи огромен вътрешен двор, в който се намират църквите: "Св. Тройца", "Св.Арахангели" и "Св.Никола". По-старата църква "Св.Арахангели" по архитектурен стил е еднокорабна, еднокуполна сграда с 4 засводени арки.

Троянски манастир

Троянски манастир, България

Троянски манастир "Успение Богородично" е с неуточнен произход. Предполага се, че е възникнал през 15 век. Първоначално в тези местности са се заселвали отшелници и се предполага, че през 18 век скришом от турците в гората е изграден малък скит, който по-късно, в 1812 година, е разширен и придобива вид на огромен зид - голяма крепостна стена, която загражда духовната обител. През 1830 г. манастирското братство получава грамота от Цариградския патриарх, с която Троянският манастир се обявява за Ставропигиален, т.е. подчинен пряко на Патриарха и освободен от данъци. Троянският манастир неотдавна е отново реставриран. Той е действащ, мъжки манастир и е ценен паметник на българското възрожденско изкуство. Манастирът се намира в с. Орешака, известно с ежегодните си изложби на традиционни български художествени занаяти, на 10 км. източно от гр. Троян.

Дряновски манастир

Дряновски манастир, България

Дряновският манастир е разположен на около 4 км в югозападна посока от Дряново. Около него живописно се извива Дряновската река. В близост е и природната забележителност - пещерата Бачо Киро. Манастирът е основан в местността Църквището в началото на 12 век. На днешното си местоположение е изграден през 1845 г. Състои се от две църкви, като по-малката "Св.Архангел Михаил" датира от същата година. Другата църква "Успение Пресветая Богородица" е изградена години по-късно. В манастира са отсядали Васил Левски и отец Матей Преображенски. Историята на Дряновския манастир е свързана с борбата за освобождение на България от турско робство. Тук по време на Априлското въстание четата на поп Харитон води 9 дни сражение срещу многобройната турска войска. Интересна забележителност е паметникът-костница, който се издига в двора на манастира. Той е построен през 1895 г. в памет на загиналите въстаници.

Роженски манастир

Роженски манастир, България

Роженският манастир "Рождество Богородично" се намира южно от село Рожен, на няколко километра от живописния град Мелник. Манастирският комплекс включва главната църква, жилищните сгради, сенчести чардаци и крепостни стени, оформени в красив архитектурен ансамбъл. Украсата в църквата представляват стенописите, свещниците, кръстовете, красивите дърворезби по иконостаса. Някои от иконите са изключително ценни паметници на нашето изобразително изкуство. Живописни са и сцените по външната фасада на църквата, нейната бяла камбанария. Според историците манастирът е създаден по времето на Алекси Слав, български болярин, управлявал земите в Родопите през 12-13 век. Днес манастирът е реставриран, действащ и е ценен паметник на духовната ни култура. Последните години от живота си в манастира прекарва Яне Сандански, един от най-големите български революционери. Днес гробът му се намира край църквата "Св.Кирил и Методий", недалеч от Роженския манастир.

Шипченски манастир

Шипченски манастир, България

Храм-паметникът "Рождество Христово" е разположен на 12 км от град Казанлък, край село Шипка, намиращо се в подножието на Стара планина. Той е изграден в памет на руските воини и българските опълченци, загинали в Руско-турската освободителна война. Проектът е на руски архитект и носи белезите на руските катедрали от 17 век. Храмът е с пищна украса, многоцветен, с арки, фризове и позлатени куполи, които отдалеч привличат погледа на туристите. Най-внушителна е камбанарията, която има 17 камбани. Под нея има свод от 3 арки, които оформят входа към храма. Вътрешността на храма е също много интересна. Има голям дървен иконостас, целият позлатен, и икони, дарени от руски манастир, мраморни плочи, в които са издълбани имената на загиналите воини, а в криптата в няколко саркофага се намират тленните останки на руските войни.

Килифаревски манастир

Килифаревски манастир, България

Манастирът се намира на 17 км южно от Велико Търново, основан е през 1348 година и е бил сред най-големите книжовни и просветни центрове в средновековна България. С множеството преводи на жития, хроники, създаването на сборници и с написаните в манастира книги той става известен и извън страната. Учениците в него са наброявали 460 души. Манастирската църква е построена от самоукия български майстор-строител Колю Фичето. Тя е просторна, еднокорабна и еднокуполна. Манастирската обител, освен главната църква включва и монашеските сгради. Интересни са двата параклиса, посветени на Иван Рилски и Теодосий Търновски, който се счита за основател на манастира. Стенописите им са от 1718 година. Килифаревският манастир е ценен паметник на българската архитектура и изкуство.

Преображенски манастир

Преображенски манастир, България

Преображенският манастир е ценен паметник на архитектурата и изкуството в България. Според исторически данни манастирът е изграден през 60-те години на 14 век, времето на Второто българско царство. Манастирът е опожарен и ограбен от турците, но с помощта и средствата на родолюбиви българи е изграден отново през 1825 година. През 1832 година с ферман от султана е издействано възстановяването и построяването на нова църква. Строежът на църквата е завършен от видния български майстор Колю Фичето през 1834 г. Тя е триапсидна, кръстовидна, еднокуполна възрожденска сграда със закрита нарктика. Вътрешната украса - стенописите и иконите са дело на големия възрожденски художник Захари Зограф. Създадени през 1849-51 г. те имат голяма художествена стойност. Редом с образите на Св.Св.Кирил и Методи майсторът е изписал и своя автопортрет.

Аладжа манастир

Аладжа манастир, България

Аладжа манастир "Св. Троица" е строен през 13-14 век. По това време се е разпространявало отшелническото движение, известно като исихазъм. Специалното на този манастир е, че помещенията му се намират в изкуствени пещери, които са издълбани на цели два етажа в отвесните скали на Стара планина. Според археологическите проучвания, на първия етаж се е намирала църквата и монашеските килии, а на горния - параклиса. До него са били погребвани починалите монаси. В съседство с "Kаменния манастир" са открити други помещения, затрупани от ерозиралите скали, коридори, една бронзова кадилница и части от стенна живопис. Аладжа манастир се намира на 15 км. от Варна. Той е културно-исторически паметник, който се посещава от много чуждестранни туристи.

Клисурска Света обител

Клисурска Света обител, България

Клисурската света обител се намира сред прекрасната планинска котловина на р. Врещица, Ровна ливада и Баките. На север е Чипровският Балкан, на юг са Вършечките минерални бани, а на запад - красивите Тодорини кули. Манастирският комплекс се посещава от много туристи, разполага с леглова база, ресторант. Наблизо са разположени живописните селца Спанчевци, Цветкова бара, Ягодово, Слатина. Той привлича с омайната си природа - зелени морави, студена и бистра като сълза вода, сенчести поляни, вековни зелени дървета, и с интересната си история. Наричат Клисурския манастир "Св. Кирил и Методий" духовната перла на Северозападна България. Той е възникнал вероятно през Втората българска държава, претърпял е многобройни набези и опустошения през многовековното османско иго, въздиган е от пепелища и винаги е бил огнище на духовна просвета.

Гложенски манастир

Гложенски манастир, България

Северозападно от Тетевен се намира село Гложене, където е разположен един от най-красивите български манастири - Гложенският. Той е построен на величествена отвесна скала, която се издига над околността. Има предание, че манастирът е основан от киевският княз Георгий Глож, дошъл от Русия за да търси убежище от татарите. Старата сграда на манастира е била унищожена при пожар през 1856 година. На нейно място е построена новата сграда, със запазен до днес вид. За някогашната манастирска църква се разказва, че била чудно красива, с резбован иконостас, истински шедьовър на изкуството и архитектурата. Тя била срутина до основи при земетресение през 1913 година и на нейно място била построена нова. Запазена е обкованата със сребро икона на Св. Георги Победоносец и тунелът отдолу в западната страна на църквата, през който се влизало в манастира.

0.1283