© World Guide ®

 

© World Guide ®
Интересно
Открий България
Вдъхновяващ свят
Дестинации
Връзки



Открий България / Природни забележителности

Природни забележителности
19.03.11 22:07
Вземи в gLOG

Розовата долина

Розовата долина, България

Едно от големите, скъпоценни богатства на нашата страна е розовото масло, известно по цял свят. В подножието на Стара планина, близо до Казанлък ви очаква великолепна гледка-море от рози, дали името на Розовата долина. Тук се добива скъпоценното казънлъшко розово масло, което е основен поминък на местното население от векове. Те имат дори традиционни обичаи, съпътстващи розобера. Избира се "Розова кралица", прави се фестивал, който продължава 3 дни, през които музиката и веселието не спират. Създаден е Казанлъшки Музей на Розата, където можете подробно да се запознаете с историята и техниката за производство на розово масло. Несъмнено ще останете очаровани от чара на Розовата долина, ако я посетите по време на розобер. Във всички сувенирни магазини ще ви предложат малки шишенца от това ароматно розово масло, символ на нашата страна.

Пещера "Леденика"

Пещера "Леденика", България

Пещерата Леденика се намира в северозападния - Стрешерски дял на Врачанската планина, на 16 км от гр.Враца. Първата зала е Преддверието. През зимата и пролетта тази зала очарова с ледено кристалната си украса, дала името на пещерата. Няколко метра човек трябва да се движи ниско наведен през прохода "Плъзнята", за да стигне до малката зала, която има почти кръгла форма, а след още едно стеснение се озовава в Голямата (Концертна) зала. Тук всичко е величествено и неповторимо, като се започне от Крокодилът, Главата на великана, Соколът, дядо Коледа, къщичката на баба Яга и др. Отклонявайки се вдясно, стигаме до едно малко синтрово езеро с дълбочина 0,50 см, чиято вода е вълшебна. От голямата зала през железни мостове преминаваме през Малката и Голямата пропасти, през коридора "Завеските", за да стигнем до не по-малко красивата "Бяла зала". Тук могат да се видят Свекървиният език, Жената на великана, Слонът, Къпещата се девойка.

Пещера "Магурата"

Пещера "Магурата", България

Магурата oтстои на 17 км от гр.Белоградчик. Издълбана е във варовиковата Рабишка могила. Една от най-големите пещери в България - общата дължина на галериите е около 2500 м. Състои се от главна галерия, ориентирана в посока югоизток - северозапад и три странични разклонения. Отделните зали имат колосални размери - дължина над 200 м,ширина повече от 50 м и височина над 20 м. В съседство с пещерата се намира Рабишкото езеро - най-голямото по площ вътрешно езеро в България. По климатични и теренни характеристики районът около Рабишката могила се доближава до областта Шампания във Франция. В едно от разклоненията на пещерата е създадена единствената в страната изба за производство на естествено пенливо вино. Бисер на пещерата са уникалните скални рисунки, които изобразяват танцуващи женски фигури, ловуващи мъже, богато разнообразие на животни, слънца, звезди, оръдия на труда, растения.

Пещера "Духлата"

Пещера "Духлата", България

Пещерата "Духлата" се намира на 45 мин. път с кола от София. Тя е най-дългата пещера в България - над 18 км. Дълбоко в земните й недра ще откриете чудесата на подземния свят. Тя се намира до с.Боснек. Има 6 пещерни нива и много на брой невероятно красиви зали с варовикови образувания и езера, изпълнени с вторични карстови образувания и тесни, мъчителни за преодоляване проходи между тях. За да посетите някои от тях ще трябва да се катерите и да преодолявате тесни галерии. Но всичко това си заслужава усилията, защото пред вас ще се разкрие неземната красота, с която природата ни е дарила. Тук можете да се насладите на невероятните форми, които са се образували с векове. Природната забележителност "Духлата" с разнообразните си сталактитни и сталагмитни образувания, балдахини и драперии, езерца се смята за една от най - красивите пещери у нас.

Пещера "Дяволското гърло"

Пещера "Дяволското гърло", България

Един от феномените на Триградското ждрело е пропастната пещера "Дяволското гърло". По изкопан тунел (150м) се стига до впечатляващата с размерите си зала на пещерата. От залата, по виеща се стръмна циментова стълба се стига до естествения вход на пещерата. При изкачване можете да наблюдавате един от най-високите подземни водопади в Европа (42м). От траките е останала легендата, че тук са хвърляли вождове, за да останат безсмъртни. Столетия се изнизали, хората със страхопочитание вярвали, че тук е входът на другия свят, пътят към безсмъртието. В чест на боговете на подземния свят, народът принасял в жертва най-красивите и лични девойки, за да умилостивят злите сили. Местните жители разказват, че нещо, влязло в подземния лабиринт на пещерата, не излиза от нея. "Дяволското гърло" е отворена за посещение през цялата година.

Резерват "Сребърна"

Резерват "Сребърна", България

В България има редица защитени резервати, които целят запазване на уникалното биологично разнообразие. Такъв е природният резерват Сребърна. Той е разположен на около 16 км западно от гр.Силистра. На територия от 600 ха може да се видят някои редки дори за Европа растителни и животински видове. Примери за това са водната лилия, блатното кокиче, блатната теменужка, папура и някои видове тръстика. Сред ярките представители на животинския свят са видрата, ондатрата, езерения рак и водния плъх. Среща се и малък корморан, чапли, блестящ ибис, лопатар, ням лебед, червен ангъч, сива гъска, патици, потапници, гмурци, тръстиков блатар, рибарки, синьогушка, мустакат синигер и други впечатляващи птици. Към резервата има природо-научен музей. Резерватът "Сребърна" е включен в списъка на световното културно и природно наследство и е защитен от ЮНЕСКО.

Резерват "Ропотамо"

Резерват "Ропотамо", България

Резерватът Ропотамо се намира на 12 км южно от черноморския ни град Созопол. Известен е най-вече с водните си лилии. Резерватът може да се раздели на няколко по-малки, които, преди да се обединят в Ропотамо, са били самостоятелни резервати. В един от тях, известен като Змийския остров, може да се срещнат кактуси, интересни птици и както подсказва името му-змии. Островът е изключително живописен. Резерват Аркутино пък представлява лагуна, в която се среща тръстика, папур и водна лилия. Сред най-интересните растения, виреещи на 1001ха площ на Ропотамо, е Морският пелин. Основната цел на резервата е да опази бялата водна лилия, редица видове растения, птици и други. За целта условията в резервата са изключително близки до тези в дивата природа и почти не личи човешка намеса. Има широколистни дървета, лиановидни растения, храсти. Ако посетите резерват Ропотамо, ще се убедите в това.

НП "Централен Балкан"

НП "Централен Балкан", България

Уникална природа, величествени пейзажи, красиви водопади са само част от характеристиките на българските природни паркове. Националният парк "Централен Балкан" е сред най-големите паркове в Европа, площта му е 716 кв. км. Той опазва неповторимата природа на Средна Стара планина. Резерватите “Боатин”, "Царичина", “Стенето” и “Джендема” са обекти от програмата на ЮНЕСКО “Човек и Биосфера”. Осемте от резерватите, включени в парка са защитени територии на ООН. Този парк е наистина уникален. Средната възраст на горите му е 111 години. Срещат се и 1900 вида висши растения, което е над 50% от флората на България. Тридесет от тези растения се срещат само в страната, 11 вида пък се срещат само в “Централен Балкан”. Над 130 вида висши растения и гръбначни животни са вписани в българската и световната Червени книги. Този парк е любимо убежище на кафявата мечка.

НП "Пирин"

НП "Пирин", България

Площта на този парк е над 40 332, 4 ха. В него можете да се насладите на прекрасни живописни гледки. Най-красивите от тях са тези на ледниковите езера, намиращи се в подножието на върховете. Природата тук е дива, около 90% от екосистемите са естествени. Посещавайки парка, ще имате възможност да видите вековни гори от бяла мура, бял бор, смърч, ела и клек. Единично се срещат многовековни дървета и от черна мура. Четиридесет и четири от общо 700 висши растения са включени в Червената книга на България. Сред най-интересните растения са планиският божур, нарцисовидната съсенка, златистата кандилка, шиполистът, слоновото хоботниче и скалната острица. Представители на фауната са вълци, диви котки, скални орли, глухари, кълвачи. Символ на Пирин са еделвайсът и дивата коза. С това растително и животинско разнообразие и красивите си гледки Национален парк "Пирин" ще ви плени завинаги.

НП "Рила"

НП "Рила", България

В Западна България, в Рила планина е разположен Национален парк "Рила". Нейният първенец-връх Мусала (2925 м) я прави най-високата планина на Балканския полуостров. В парка са включени 4 резервата, които опазват естествените екосистеми, дивите растения и местообитанията на животинските видове. Национална гордост са Седемте Рилски езера, намиращи се в подножието на върховете. Горската растителност е представена предимно от иглолистни видове, чиято средна възраст е 90 години. В парка се срещат дива коза, кафява мечка, сърна, благороден елен и други защитени животински видове. Източната й част е най-висока и просторна, в нея се намира и курортът Боровец. От Рила извират и реките Искър, Марица и Места. В Природен парк "Рила" има редица исторически и природни забележителности, които са обект на туризма. Едно от местата, привличащи туристите към тази планина, е центърът на българската духовност- Рилският манастир.

ПП "Странджа"

ПП "Странджа", България

В югоизточната част на България, в Странджа планина се простира Природен парк "Странджа". Площта му е 1161 кв.км, 75% от които са залесени с изключително живописни дъбови и букови гори. Релефът е нископланински, с дълбоки долове. Климатът е топъл и мек, с по-голяма влажност около долините на реките Велека и Резовска, едни от най-чистите в страната. От вечнозелените растения, виреещи тук, най-красива е странджанската зеленика-красиво цвете с огромни виолетови цветове. Интерес представляват и стотиците оригинални културни паметници като могили, светилища и параклиси, както и народният обичай нестинарство, изпълняващ се в село Българи и свързан с много предания и легенди. В местността Парория се срещат вековни дъбови дървета, като например дъб благун, който е най-старото дърво в Странджа. Срещат се още букови гори, храсти и някои вечнозелени видове.

Белоградчишки скали

Белоградчишки скали, България

Белоградчишките скали се намират близо до град Белоградчик и околните села. Разположени в Стара планина те са уникални скални образувания, простиращи се на 30 км дължина и 15 км широчина. Повечето от скалите си имат собствени, доста интересни легенди. Централната група скали е разположена южно от Белоградчик. Тук са най-интересните и внушителни образувания в района, обявени са за природна забележителност. Втората група е разположена западно от града. Скалите тук имат алпийски вид, ограждат големи пропасти. Източно от града се намира третата група, която обхваща скалите около Латинското кале и Липенишката пещера. Четвъртата група се простира между селата Боровица и Фалковец. Последната група е разположена около селата Гюргич и Белотинци. От град Белоградчик тръгват няколко пътеки, виещи се край Белоградчишките скали. Някои от тях са много подходящи за разходки с велосипед.

0.1866