© World Guide ®

 

© World Guide ®
Интересно
Открий България
Вдъхновяващ свят
Дестинации
Връзки



Открий България / На планина

На планина
19.03.11 22:13
Вземи в gLOG

Витоша

Витоша, България

Витоша е разположена в Западна България, близо до българската столица София. Границите на планината достигат на север и североизток до Софийското поле, на запад – до Егуло-Палакирската седловина, на юг граничи със Самоковската равнина. Тя е четвъртата по височина планина в България. Нейният най-висок връх е Черни връх с височина 2290 метра. В планината се наблюдава феномена инверсия. Когато София е покрита с гъста мъгла и студ, на Витоша грее слънце и е топло. Това явление се случва средно 15 дни в годината. Друг феномен са каменните реки или още наричани морени - големи кръгли камъни с до 2 километра дължина и 50 метра ширина. Неповторими са морените в областта на Златните Мостове. По високите върхове зимата продължава от 5 до 7 месеца, а лятото е само два месеца- юли и август. Витоша предлага чудесни условия за всякакъв вид туризъм-зимен, летен.

Пирин

Пирин, България

Пирин планина се намира в Югозападна България, в близост до Рила и Родопите. Нейният връх Вихрен (2914 метра) е втори по височина в България след Мусала и трети на Балканския полуостров. Климатът й е типично планински, но с добре изразено средиземноморско влияние, особено в долините на Струма и Места. Дели се на Северен Пирин, Среден Пирин и Южен Пирин. От заснежените върхове и сините езера водят началото си значителен брой реки, притоци на Струма и Места. Заради уникалната природа на планината, през 1976 г. се създава резерватът Национален парк “Пирин” с територия 274 кв.км , включен в списъка на ЮНЕСКО за световното природно наследство. Съдържа природните резервати Баюви дупки – Джинджирица, Тисата, Ореляк. Заради неповторимата си природа, често Пирин планина е сравнявана с швейцарските Алпи. Тя е обект на планински туризъм-катерене, велотурове, пешеходен туризъм.

Рила

Рила, България

Рила е най-високата планина в България и шеста в Европа със своя първенец Мусала, висок 2925 метра. Разположена е в Югозападна България, в непосредствена близост до Пирин и Родопите. В Рила преобладават западни и югозападни ветрове. На Мусала падат 2000 мм валежи годишно като 80% са от сняг, което е предпоставка за образуването на лавини. Седловините Юндола и Аврамова отделят Рила от Родопите, а седловината Предел я отделя от Пирин. Рила условно се разделя на четири области - източна, централна, северозападна и югозападна Рила. От Рила извират големите български реки Искър, Марица и Места. В недрата на Рила, на 1147 м надморска височина, се намира най-известният паметник на българската култура и архитектура от възрожденския период – Рилският манастир. Рила е известна също така със Седемте рилски езера, образувани в подножието на планинските върхове.

Средна гора

Средна гора, България

Планината Средна Гора е разположена в Централна България и по-точно между Стара Планина и Горнотракийската низина.
Най-висок връх е Богдан – 1604 м. От планината извират реките Тополница, Луда Яна, Пясъчник и др. В планината има много хижи, както и санаториуми за балнеотерапия - в Хисаря, Павел баня, Стрелча, Стара Загора, село Пчелин до София, село Красново до Пловдив, град Баня до Пазарджик. Букови и елхови гори преобладават в по-високите зони, докато в по-ниските части има дъбови гори, най-вече по южните склонове на планината. Животинският свят не е така разнообразен, както в по-високите планини, представен е от катерици, таралежи, дървесна мишка, гущери, жълтоуха водна змия, пепелянка, крастава жаба, синигер, пъдпъдък. Алпийският тритон, който се среща около връх Богдан е рядък и присъщ за Средна Гора вид.

Стара планина

Стара планина, България

Стара планина е най-голямата и най-дългата българска планина със своите 550 километра. Разположена е в Централна България по цялата й дължина-от Черно море до границата ни със Сърбия. Нейният най-висок връх е Ботев с височина 2376 метра. Стара планина е планината с най-много мъгли и най-силни ветрове. Условно се дели на Западна част, Средна част и Източна част. През Стара планина минава главният вододел на България. Реки с по-голямо значение, вливащи се в Черно море чрез Дунав са: Лом, Огоста, Янтра, Русенски Лом, Камчия. В Бяло море се вливат Струма, Стара река, Тунджа, Мочурица. Снежната покривка е по-скоро неравномерно разпределена и с различен период на топене. На територията на планината може да се видят много пещери, водопади, манастири и национални паркове. Изключително красиви са и проходите с обкръжаващите ги дефилета.

Родопи

Родопи, България

Родопите се намират почти изцяло в южната част на България, но част от тях обхващат и гръцка територия. Най-висок връх в планината е Голям Перелик, който е висок 2192 метра. Родопите се нареждат на седмо място по височина между българските планини. Това е една от най-рано образувалите се планински вериги. Тук природата е изваяла интересни природни феномени като пещери, проломи, скални пирамиди, скални гъби, по-известни от които са: Триградското ждрело, Дяволското гърло, Ухловица, Ягодинската пещера, Чудните мостове. Планината се дели на Западни Родопи и Източни Родопи. Западните Родопи са по-големият, по-високият, по-развитият и по-посещаван дял от двата. Най-високите и най-известни върхове са също тук (повече от 10 на височина над 2000 м), включително и първенецът Голям Перелик. В Родопите са сгушени живописни селца, които предлагат условия за селски и еко туризъм.

0.142