© World Guide ®

 

© World Guide ®
Интересно
Открий България
Вдъхновяващ свят
Дестинации
Връзки



Открий България / Заливът на костенурките - устието на Велека експертите от природен парк "Странджа"

Заливът на костенурките - устието на Велека експертите от природен парк "Странджа"
05.06.12 21:32

Автор:Лора Стаматис
Вземи в gLOG

Повече от 1500 са. Или поне толкова костенурки са преброили в устието на Велека експертите от природен парк "Странджа", през чиято територия протича реката.

За да ни покажат, че наистина са много, десетки от тях лениво изпълзяват от водата, припичат се на слънце и отново се потапят при най-малкия шум. До края на пътуването ни по реката дори се научаваме да различаваме двата най-често срещани тук, но иначе изключително редки вида - каспийска водна и европейска водна костенурка.

Късче от рая

Костенурките естествено далеч не са единствените обитатели на реката. Устието на Велека е защитена местност и тук необезпокоявано намират убежище над 30 вида риби, седем от които са включени в Червената книга на България. Резерватът е предпочитано място на големи популации от видри, а също и на диви котки, сърни и елени, които често идват на водопой.

За челното място на устието на Велека в класацията на живописните кътчета по Черноморието допринасят и гъстите лонгозни гори с лианоподобна растителност, които пищно опасват двата бряга на реката. Червена елша, водна леща, орхидеи, растения с чудновати като тях самите имена, сред които морски морков и крайморско чадърче, и жълтата водна роза, която се среща само тук в целия парк, превръщат гледката в неповторима.

Край всичко това може да се мине пеш или с лодка.

В името на природата

Дължината на река Велека е 147 км, от които само 20 са на територията на Турция, откъдето извира. Едва седем километра от българската й площ обаче е плавателна. Разстоянието никак не изглежда малко за средната скорост от една миля, с която се движим.

По-висока скорост, която би предизвикала и по-високи вълни, не е разрешена, за да не се наруши екологичното равновесие в защитената местност, обяснява Попстефанов. Поради същата причина и лодките, които се използват за разходки в реката, са само четири.

Примерът с унищожаването на резервата "Ропотамо" чрез превръщането му в туристическа дестинация е твърде пресен, за да си позволим да сбъркаме, казват лодкарите по Велека.

Иначе, ако предпочитате да спортувате, докато се любувате на гледката по реката, можете да наемете някое от шестте канута. Без да забравяте, че се намирате в резерват, за да не ви свалят принудително.

Където реката докосва морето
 


Няма съмнение, това е най-красивата част от устието. Съчетанието от река, гора и море спира дъха за дълго. С лодката може да се стигне до скалите отсреща, сред които е изградено укритие за наблюдение на птици. А те наистина заслужават да се видят. Пясъчната коса, която разделя Велека от морето, изобилства от редки пернати. При повече късмет по крайбрежието може да видите и три вида делфини, както и световно застрашения тюлен монах. А растенията са толкова редки, че са по-характерни за северната част на Сахара, отколкото за Европа. В пясъка цъфтят превърналото се в емблема на парк "Странджа" черноморско плюскавиче, морски ветрогон, пясъчна лилия.

За да е пълно приключението, остава да се разходите край морето. Дотам не може да се стигне с лодка, но ако сте подходящо облечени, може да прецапате. Плажът обаче е неохраняем, много дълбок и е само за добре подготвени авантюристи. За тези, които не могат да плуват, остава гледката и удоволствието, че са попаднали на все още девствено място.

   
0.0916