© World Guide ®

 

© World Guide ®
Интересно
Открий България
Вдъхновяващ свят
Дестинации
Връзки



Открий България / Сърцето на Карл

Сърцето на Карл
09.06.12 21:48

Автор: Доротея Николова Дневник.bg
Вземи в gLOG
 Сутринта на 20 декември 1977 г. една яхта с име "Кор Кароли" докосва кея в кубинската столица Хавана. На борда й е Георги Георгиев - първият българин, обиколил Земята, и първият ветроходец от акваторията на Черно море, който прави това. Яхтата му е с размери, които се определят като скромни.

Дължината й е 9.07 метра, ширината - 3.08 м, общата площ на ветрилата 60 кв.м, а водоизместимостта около 5 т. Плавателният съд бил купен през 1975 г. от Полша. Проектът на "Кор Кароли" е на един от най-известните по това време конструктори на яхти - американеца Дик Картър, а изпълнението е направено по лиценз в корабостроителницата в Шчечин. И най-важното - яхтата е кръстена на звезда.
 

Днес яхтата, с която през 1976 г. кап. Георги Георгиев извърши първото околосветско пътешествие в историята на българския яхтинг, е изложена във варненския Военноморски музей


Малко астрономия

"Кор Кароли", или "Сърцето на Карл", е латинското име на най-светлата звезда в съзвездието Ловджийски кучета. Тя е на 110 светлинни години от Земята и е открита от английския астроном Едмънд Халей през 1725 г. Наречена е в чест на английския крал Чарлз II. Макар и трудно Сърцето на краля, защото латинската дума carolus всъщност означава и крал, може да се открие с просто око на небосклона от февруару до юли.

Основният ориентир е съзвездието Голямата мечка, което заобикаля Ловджийски кучета. За астрономите Кор Кароли е една от най-известните и интересни звезди. Тя е двойна. Главната звезда блести с жълта светлина, а спътникът й - с виолетова. Сърцето на Карл привлича вниманието не само с красотата си, но и с интересната си особеност. Главната звезда е с променлив блясък. При това тя, както и спътникът й, е също двойна звезда. Иначе казано, Кор Кароли представлява четворна звездна система.

Първото плаване

Георги Георгиев е роден в Кърджали през 1930 г. и вижда морето едва когато е 10-годишен. По-късно завършва военноморското училище и попада като моряк в търговския флот. Става капитан на кораб, занимава се активно и с ветроходство и е един от учредителите на яхтклуб "Порт Варна". В началото на 70-те години на миналия век в яхтклуба се промъква идеята за българско участие в регатата ОСТАР (Observer Singlehanded Trans-Atlantic Race) - най-реномираното състезание за самотници в света, което се провежда от 1960 г. на всеки четири години.

Било решено от яхтклуба да участва именно Георгиев. Така през 1974 г. той започва да тренира за ОСТАР със състезание в Егейско море на борда на яхтата "Сириус". Екипажът й, в който Георгиев е шкипер, заема 4-о място. Година по-късно бъдещият самотен мореплавател извършва и квалификационното плаване за участие в ОСТАР по маршрута Варна - Батуми - Варна. Разстоянието е напълно достатъчно, за да бъде покрито изискването за участие в ОСТАР - 500 мили в самотно плаване. Това е и първото плаване на Георги Георгиев с "Кор Кароли".

През май 1976 г. кап. Георги Георгиев пристига в Портсмут за старта на регатата. И се натъква на... "арест". Оказва се, че служителите на външно министерство, работили по организацията на плаването, са пропуснали да му вземат английска виза. Така яхтата и капитанът са арестувани. Освен това на Георгиев е забранено да слиза на брега. Визата е уредена едва след шест дни. Георги Георгиев отказва да спи в хотел през нощта преди отпътуването, не отива и на коктейла, даден от организаторите, а на инструктажа за безопасност остава само няколко минути.

Заради неуредиците и последните приготовления едва успява да се вмести във времето за старта. Правилата на регатата са прости - плаването през Северния Атлантик трябва да завърши за 50 дни от Портсмут до Нюпорт, като е забранено използването на двигател. В ОСТАР 76 стартират 125 яхти от 17 страни, а до американския бряг достигат 82. Останалите 43 яхти се повреждат или потъват и така не стигат до финала. "Кор Кароли" стартира в регатата с номер 91, изминава разстоянието през Атлантика за 36 дни и се класира 37-ми в класа си.

Пътят през Панама

След успешния финал в Нюпорт Георги Георгиев остава в Ню Йорк. Там "Кор Кароли" е ремонтирана и подготвена за плаването си около Земята. Междувременно капитанът прави няколко курса от Хавана до Маями. Стартът за самотното околосветско плаване е на 20 декември 1977 г. от кубинската столица. През Панамския канал "Кор Кароли" навлиза във водите на Тихия океан и достига Маркизките острови. Оттам поема курс към островите Фиджи и влиза в пристанището на Сува, където отново се налага да ремонтират "Кор Кароли".

Причината е срещата с циклоните "Норман" и "Пат". На 27 януари 1977 г. той изминава 200 мили в Тихия океан. Това прави средно по 8 мили в час - за времето си това е най-големият и най-бързият денонощен преход в историята на регатата. След това, на 21 юни 1977 г., "Кор Кароли" достига бреговете на Западна Австралия. Целият този път - 9000 мили до пристанището в Даруин, е три пъти по-голям от изминатото в трансатлантическата регата ОСТАР.

След Австралия Георгиев и яхтата му се насочват към Кейптаун и през Атлантическия океан достигат обратно в Хавана. Когато капитанът стига кубинската столица, започват да пресмятат времетраенето на пътуването му. Въпросителните продължават да търсят отговор и днес. Самият Георгиев рапортува при завръщането си, че е прекарал в плаване общо 210 дни.

По-късно това време е коригирано и се приема, че след окончателното уточняване на яхтените дневници плаването е продължило 201 дни, 21 часа и 36 минути. През 1981-1982 г. плаването е вписано в Книгата на рекордите "Гинес" като "най-добро до момента постижение по време в света за обиколка на еднокорпусна яхта независимо от големината й и от маршрута на плаване". Изминатото разстояние е 23 018 морски мили.

Когато се обсъждала идеята за първата българска околосветска обиколка, Георги Георгиев предложил да обиколи света по маршрут под трите носа в т.нар. Южен океан: Хорн, Добра надежда и Лийуин. Направена е дори консултация с конструкторското бюро на Дик Картър в Съединените щати, за да бъде преценено дали "Кор Кароли" би могла да преодолее традиционното "силно" време край трите носа. Заради съображения за безопасност обаче бил препочетен пътят през Панама.

Георги Георгиев умира на 13 май 1980 г. в Одеса. По това време той е капитан на спасителния кораб "Перун". Днес яхтата "Кор Кароли" е изложена във Военноморския музей във Варна.

Вече 28 години годишната награда за ветроходство у нас носи името "Кор Кароли". Тя е учредена от инж. Борис Ганчев. Първият носител на наградата през 1980 г.е Николай Джамбазов, а последният - през 2007 г. - Дачо Дачев. Отличието представлява позлатен глобус, върху който е очертан пътят на "Кор Кароли" около земното кълбо. Наградата е връчвана всяка година с изключение на 1985 г., когато за най-добро морско постижение у нас е призната околосветската обиколка през нос Хорн на Николай Джмабазов. Първите десет години златният глобус се връчваше от името на яхтклуб "Капитан Георги Георгиев", а след това от фондация "Кор Кароли". Тя беше учредена официално през 1992 г.

0.5484